Scény ako z vojnového filmu

Autor: Denisa Samková | 4.5.2011 o 15:26 | (upravené 4.5.2011 o 15:55) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  1459x

6. marca 2011 do maďarského mesta Gyonsgyonspata napochodovali stúpenci a členovia maďarskej gardy, spolu so sympatizantmi maďarskej, silno-pravicovej strany Jobbik. Po zhromaždení Jobbiku  v centre mesta, kde mali príhovor, sa tisíce ľudí oblečených vo vojenskom štýle rozhodlo napochodovať do časti mesta,ktorú obývajú Rómovia. Pochod trval až 10 dní. 10 dní boli Rómovia všade nasledovaní skupinami týchto ľudí, či to bolo do obchodu, školy. Pochod sa samozrejme nezaobišiel bez rasistických sloganov a narážok. V dedine zavládol teror a strach, ktorí nedovoľoval Rómom ani vyjsť z domov, nie to ešte pustiť deti do školy. Toto však nestačilo a skupiny pochodujúcich ľudí sa 2. apríla presunuli aj do Hejoszalonta, kde z vraždy 50-ročnej ženy obviňujú Róma. Napriek tomu, že zločin nebol ešte objasnený, pochodujúci ľudia sú presvedčení, že žena bola obeťou „cigánskeho teroru."    

 

Pochod trval až 10 dní. 10 dní boli Rómovia všade nasledovaní skupinami týchto ľudí, či to bolo do obchodu, školy. Pochod sa samozrejme nezaobišiel bez rasistických sloganov a narážok. V dedine zavládol teror a strach, ktorí nedovoľoval Rómom ani vyjsť z domov, nie to ešte pustiť deti do školy.

Toto však nestačilo a skupiny pochodujúcich ľudí sa 2. apríla presunuli aj do Hejoszalonta, kde z vraždy 50-ročnej ženy obviňujú Róma. Napriek tomu, že zločin nebol ešte objasnený, pochodujúci ľudia sú presvedčení, že žena bola obeťou „cigánskeho teroru."

Ohľadom situácie v Maďarsku vzniká veľa otázok a reakcií. Je smutné, že i v 21.storočí v Európe sme sa dostali takejto situácie, kedy ľudia motivovaní nenávisťou voči určitým etnickým skupinám sa nechajú zaslepiť a strhnúť davom. Nechcem tu obhajovat zločiny, ale zároveň by sme mali odsudzovať  zovšeobecňovanie na určitú etnickú skupinu. V hore uvedených prípadoch bolo postihované celé rómske obyvateľstvo a muselo znášať urážky a prežívať každodenný strach.

Pýtam sa, kam sa takto dostávame? Čie to bolo zlyhanie? Polícia a maďarská vláda sa na celú situáciu iba nečinne prizerala zatiaľ, čo skupiny pochodujúcich ľudí vyjadrovali svoju nenávisť slganmi a boli vystrašeným Rómom v pätách. Prenasledovali ich všade, kde sa pohli a tým obmedzovali ich osobnú slobodu.

Takto sa však nikam nedostaneme. Vláda by sa mala k tomuto prejavu nenávisti jasne postaviť proti a zasiahnuť. Nie je to len zodpovednosť autorít, ale celá spoločnosť by mala odsudzovať prejavy podobného typu. To, že sa proti tomu postavia rôzni aktivisti za ľudské práva ako Amnesty International alebo Európske centrum pre práva Rómov nestačí. My všetci musíme povedať „NIE", pretože to čo sa v spomínaných mestách dialo nebolo konštruktívnym riešením. Je dôležité, aby si celá spoločnosť uvedomila vážnosť situácie a včas zakročila, pretože v budúcnosti to môže viesť k otvorenému násiliu.

 

ps:písala som to už dávnejšie a odvtedy je niečo nové

http://www.sme.sk/c/5864606/do-gyongyospaty-sa-vracaju-romovia.html

http://www.romea.cz/english/index.php?id=detail&detail=2007_2348

http://www.xpatloop.com/news/far_right_descends_on_roma_village_in_hungary

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?